Sıkça Sorulan Sorular
 • Doğrudan dağıtım ne demektir?
  Doğrudan dağıtım, KDD nezdinde üretim ve tedarik operasyonlarını aynı bünyede gerçekleştirilmesi ile lojistik maliyetleri asgari düzeye çeken operasyonel süreçtir.
  dağıtım, tedarik, kitap
 • KDD’nin geleneksel yayıncılıktan ne gibi farkları var?
  KDD en temelde tedarik, lojistik, stok gibi maliyet kalemlerini yayınevi açısından sıfıra kadar indirebilen bir yayıncılık sistemidir. Son ürün çıktısı olarak geleneksel matbaadan bir farkı yoktur. Ancak bahsettiğimiz maliyetler konusunda yayıncıları peşin masraflardan korumasının yanında lojistik gibi operasyonel süreçlerin zaman maliyetinden de kaçındırmaktadır.
  KDD sayesinde yayıncılar ofis dışı hiçbir operasyon sürecine emek harcamadan yayınlarını satışa çıkarabilirler.
  yayıncılık, dağıtım, başvuru
 • Kitaplarımın liste fiyatını nasıl güncelleyebilirim?
  Kitapyurdu dışındaki dağıtımcılara liste fiyatlarınızı excell dosyası ile liste atarak güncelleyebilirsiniz. Kitapyurdu.com için ise şayet Kitapyurdu ile KDD haricinde vadeli hesap cariniz var ise yine aynı listeyi gönderebilirsiniz. Eğer Kitapyurdu ile sadece KDD kitaplarınız için direkt çalışıyorsanız KDD kitaplarınızın liste fiyatlarını excell dosya ile kdd@kitapyurdu.com'a mail atıp fiyat güncelleme talep etmelisiniz. KDD editörlerimiz Kitapyurdu'na liste fiyatlarınızı iletecektir.
  fiyat, güncelleme, liste, zam
 • KDD sistemi nasıl işliyor?
  KDD'ye kayıt olan tüzel kişilikler yayıncı sertifikaları ile yayıncılık markalarını sisteme ekledikten sonra süreli (dergi) veya süresiz (kitap) yayınları için başvuru yapabilirler.

  Başvuru yaptıkları yayınlar baskıya hazır şekilde sisteme yüklenmelidir, dosyaların onayı akabinde bandrol teslimiyle yayınlar kitapyurdu.com'da satışa açılmaktadır.

  Satışa konu olan her yayın sipariş miktarı kadar basılmakta, bandrol uygulanıp kargolanmaktadır. İlgili satış işlemini ve bundan doğan hak edişi yayıncı hak ediş panelinden anlık olarak görebilmektedir.
  kdd, dağıtım, tedarik
 • Telifsiz kitapları çevirip KDD ile yayınlayabilir miyim?
  Klasik yahut telifsiz olarak bilinen kitaplarda KDD'nin kabul etme kıstası aynı kitabın daha önce Türkçe olarak basılmamış olmasıdır. Şayet ilgili kitap daha önce Türkçede yayınlanmadıysa yayıncı bu kitabı KDD ile yayınlayabilir.
  telifsiz, klasik
 • KDD üzerinden satışa çıkardığımız ürünleri diğer dağıtım kanallarında da pazarlayabilir miyim?
  Bu konuda herhangi bir sınırlama mevcut değildir. Yayıncılar kendilerine özel tanımlanan iskonto ile kitapyurdu.com'dan aldıkları kitapları istedikleri adrese kargolatabilmektedir. Bu şekilde alınan kitaplar dağıtım firmalarına yönlendirilebilir. Yayınların lojistik sorunu yaşamaksızın kitapların dağıtıma ulaştırması mümkündür. Ancak bu durumda yayıncı kitapyurdu.com'dan kendisine kesilen faturayı muhasebeleştirip dağıtım firmasına kendisi ayrıca fatura kesmelidir.
  dağıtım, cari, iskonto, pazarlama
 • Bandrolsüz çocuk kitabı yayınlayabilir miyim?
  KDD sisteminde asgari 16 sayfa olmak üzere çocuk kitabı yayınlanabilir. Mevzuatın bandrolsüz yayınlanmasına müsade ettiği eserler KDD'de de yayınlanabilir. Bu durumda başvurunuz sırasında eserinizin bandrolsüz olduğunu belirtmeniz gerekecektir.
  çocuk, kitabı, bandrolsüz
 • KDD, baskı maliyetini nasıl karşılıyor?
  POD (print on demand) ile sipariş üzere baskı yapılması sayesinde satışa konu olmayan eserlerin baskısı yapılmadığından baskı maliyetleri konusunda ön harcama gerekmemektedir. Diğer operasyonel giderlerin aksine baskı maliyeti ancak satış söz konusu olduğunda ortaya çıkmaktadır.
  baskı, maliyet, birim
 • KDD ile yayıncı arasında maliyet ve gelir paylaşımı nasıl yapılmaktadır?
  İlgili konuda sözleşmede yer alan maddede geniş izah görülebilir: Yayınlanmış eserlerin ödemeleri aşağıdaki formülle aylık olarak hesaplanacak hak ediş dağıtım yapan firmaca yayınevine ödenecektir.
  • M: Eserin baskı, cilt, kâğıt ve operasyon dâhil üretim bedelidir.

  • OM: Ortalama maliyet, eserin ay içinde tek tek üretiminde olası maliyet değişikliğinde her bir basılı kitabın aritmetik ortalaması alınmış üretim maliyetidir.

  • LF: Liste fiyatı. Eserin yayıncı tarafından belirlenen üzeri fiyatıdır.

  • SF: Satış fiyatı. Eserin kitapyurdu.com’da cari satışta söz konusu olan ve iskontolu olabilen fiyatıdır.

  • OSF: Ortalama satış fiyatı. Eserin, muhasebesi yapılan ay içinde farklı satış fiyatlarında satılması halinde ortalaması alınmış halidir.

  • KY: Kitapyurdu satış komisyonu. Satış fiyatının %15'ine eşit olan meblağdır.

  • KYE: Elleçleme maliyeti. 2,6 TL olan meblağdır.

  Her aylık hesap döneminde yayıncı kendisine bildirilen OSF (ortalama satış fiyatı) ve OM (ortalama maliyet) ve KY (kitapyurdu.com satış komisyonu) kalemlerinden aşağıdaki hesaplama yöntemiyle belirlenmiş faturayı bildirilen dağıtımcıya kesecek, aynı firmanın kendisine kestiği OM (ortalama maliyet) faturasını mahsuplaşacaktır.

  Her bir ayrı kitap için:

  “Satış adedi x (OSF x 0,75)” kadar faturayı bildirilen dağıtım firmasına kesecektir.
  “Satış adedi x (OM+ KYE)” kadar bildirilen matbaanın kendisine keseceği faturayı muhasebesine işleyecektir.
  Ay içinde farklı kitaplar için ayrı ayrı fatura kesilmez. Tüm eserleri içeren tek fatura kesilir.

  Bu faturalaşma ile ilgili faturalar mahsuplaşılacak, iki faturanın mahsubundan kalan bakiye 30 gün vadede dağıtım firması tarafından yayıncıya ödenecektir.

  telif, hak ediş, kazanç, ödeme
 • Kitapların tedarik süresi nedir, yüksek tirajlarda tedarik sorunu yaşanır mı?
  Tedariği KDD tarafından sağlanan kitaplar için azami tedarik süresi 3 gündür. Ancak rutin olarak sipariş üzere baskıda (POD) tedarik 24 saat planlamasıyla karşılanmaktadır. Sipariş sonrası üretim, doğası gereği kargo ile lojistiği sağlanan tedarikten daha hızlı olmaktadır.
  tedarik, baskı, dijital baskı, pod, süre
 • Sisteme üye olan yayınevi KDD dışında üretim ve satış yapabilir mi?
  Çerçeve sözleşme imzasıyla sistem dâhil olan yayıncı için sadece sisteme başvuru ve bandrol teslimi yaptığı kitap için yükümlülük söz konusudur. Diğer kitapları için herhangi bir yükümlülük oluşmaz. KDD sisteme bandrol teslim edilen kitaplar için bu kitapların satışını öncelik olarak alır. Ancak yayıncılar için herhangi bir sınır yoktur.
  yayıncılık, baskı, üretim, bandrol, dağıtım, sorumluluk
 • KDD sözleşme süresi ne kadar?
  KDD çerçeve sözleşmesi 5 yıllıktır. Sözleşme bitiminden 3 ay öncesine kadar yazılı bildirimle fesih talebi olmaması halinde 3’er yıllık periyotlarla otomatik uzar. Ancak bu sözleşme çerçeve bir sözleşme olduğundan eser bazından bandrol tükendiği durumlarda bağlayıcılık içermez.
  sözleşme, süre, fesih, yükümlülük
 • Yayıncının tahakkuk eden alacağı için nasıl bir ödeme takvimi uygulanmaktadır, ödemeler hangi yolla yapılmaktadır?
  KDD'de hak edişler aylık olarak hesaplanmaktadır. Online satışlarda söz konusu olan iade hakkı gereği bu sürecin sonunda gerekli faturalaşmalar yapıldıktan sonra 30 gün vadede hak edişler yayıncı hesabına eft yolu ile ödenmektedir.
  Örneğin Nisan ayında gerçekleşen satışlardan oluşan hak edişler Haziran ayı başında faturalaşmalar tamamlandığında ilk hafta içinde eft yoluyla ödenmektedir. Bu hak edişlerin meblağını sol menüde hesap makinesi ikonuyla gösterilen cari hesap sekmesinden takip edilebilir.
  ödeme, vade, fatura, mahsup
 • Sisteme üye olmak için gerekli evraklar nelerdir?
  KDD sisteminde üyelikler faturalaşma süreci nedeniyle tüzel kişilik gerektirmektedir. Tüzel kişiliğin türüne göre evraklar istenmektedir. Tüm evraklar online olarak sisteme yüklenebilmektedir.
  Evraklar:
  İmza Sirküleri
  Ticari Sicil Gazetesi (güncel)
  Yayıncı Sertifikası
  Vergi Levhası
  evrak, gerekli, şirket, firma
 • Yayıncı başvuru yaptığı eseri hangi formatta teslim etmelidir?
  KDD'de eser başvuruları mutlak surette baskıya hazır pdf formatında yapılmaktadır. İç baskı için "baskı kalitesi" standardında tek renk, kesim işaretleri ve 5 mm taşma payı içeren pdf uzantılı dosya olmalıdır. Kapak ise 300 dpi, cmyk, kesim işaretleri ve 5 mm taşma payı içeren pdf uzantılı dosya olmalıdır. Sırt payı hesabı ise yine geleneksel matbaa hesaplamasından farklı değildir.
  teknik, baskı, pdf, dosya, kesim, taşma, sırt payı
 • Yayınlanacak eserler için ebat ve renk seçenekleri nelerdir?
  KDD yayıncılara geleneksel matbaacılık içinde mümkün ebat seçeneklerinin tamamını sunmayı amaçlamaktadır. Sistemde görüleceği üzere tatmin edici çeşitlilikte (roman boy, akademik boy, sınav boy vb.) ebat seçenekleri mümkündür. Kapak baskıları 4 renk yapılmaktadır. Ancak iç baskı sürecinde maliyetler gereği şimdilik sadece tek renk yapılabilmektedir.
  kitap, ebat, ölçü, matbaa, baskı, renk, cmyk, graycale
 • Yayıncı istediği zaman sistemden ayrılabilir mi? Ayrılmak istediğinde ne gibi yükümlülükler doğuyor?
  Yayıncılarla yapılan sözleşmemiz çerçeve bir sözleşmedir. Eser bazında KDD sisteminde sadece teslim edilen bandroller tükenene kadar kalınması gerekmektedir. Bandrolün tükenmesi halinde yayıncı dilerse yeni bandrol teslimiyle devam edebilir, dilerse de yeni bandrol teslim etmeyerek söz konusu kitabı KDD'de tükenmiş olarak bırakabilir. Bu durumda herhangi bir yükümlülük oluşmayacaktır.
  fesih, ayrılma, sözleşme, iptal
 • Yayıncı kendi yayınını satın alabilir mi, alabilecekse hangi şartlarda?
  KDD'de perakende satışa konu olmayan satışlar için yayıncıların kendine özel iskontoları vardır. Bugün itibariyle bu iskonto %40 olarak uygulanmaktadır. Ancak yayıncılar kendilerine özel iskonto ile alsalar dahi bu satış işleminden perakende satışlarda olduğu gibi hak ediş kazanacaklardır.
  sipariş, dağıtım, fatura, iskonto
 • Kullanılmayan bandrollerin iadesi mümkün müdür, şartları nelerdir?
  KDD sisteminde azami 500 adet bandrol teslimi mümkündür. Piyasa şartlarında bu sayı tükenebilir bir miktardır. KDD operasyonunda kitaplar satışa konu olmasa basılmasa dahi belirli masraflar yapılmak durumundadır. Haliyle sisteme teslim edilen bandrollerin basılı kitaba uygulanmaksızın iadesi söz konusu değildir. Ancak yayıncı dilerse bandrolleri kendine özel iskonto ile siparişiyle tüketebilir.
  bandrol, stok, baskı, iade
 • Süreli/süresiz yayın ne demek?
  Süreli yayınlar ISSN Ajansı'ndan alınan ISSN ve Basın Savcılıkları'ndan alınan Alındı Belgesi ile tüzel kişilik kazanan periyodik yayınlanan yayınlardır. Dergiler bu kapsama girmektedir.
  Süresiz yayınlar ise ISBN Ajansı'ndan alınan ISBN ve şirket tüzel kişiliklerinin edindiği yayıncı sertifikası ile yayınlanan yayınlardır. Kitaplar bu kapsama girmektedir.
  marka, issn, isbn, süreli, süresiz
 • Baskı ve cilt kalitesinde standart nedir?
  KDD sisteminde geleneksel matbaa standartları sağlanmaktadır. Basılı kitap özelinde gözle görülür fark oluşmamaktadır.
  baskı, seçenek, kağıt, cilt, kalite
 • Neden süreli ve süresiz ayrı markalar eklemem gerekiyor?
  Süreli (dergi) ve süresiz (kitap) yayınlar başta ISSN ve ISBN ajansı olmak üzere farklı süreçlere tabidir. Bu yüzden KDD'de de başvurulacak eser için öncelikle ilgili türden marka sahipliği belgelenerek marka ekleme işlemi yapılması gerekmektedir.
  marka, issn, isbn, süreli, süresiz
 • Eser bazlı gelirimi nasıl hesaplayabilirim?
  KDD sisteminde kayıtlı her eserin maliyet ve satış fiyatı geçmişi eser sayfasında görülebilmektedir.

  Her satış işlemi için satış fiyatından %15 kitapyurdu.com satış komisyonu ve elleçmele maliyeti (2 TL) çıktığınızda o satış işleminden hak edişinizi hesaplayabilirsiniz.

  Ancak bu hak edişin tahakkuk etmesi için aylık hazırlanan fatura taslaklarındaki gibi kitap satış faturasını düzenlenmeniz gerekmektedir. Matbaanın da size kitap üretim faturasını kesmesi ve bu iki faturanın mahsuplaşılmasıyla hak edişiniz tahakkuk edecektir.
  telif, hak ediş, hesap
 • Eser başvurusunda sayfa sayısı sınırı var mıdır?
  KDD sisteminde geleneksel matbaada olduğu gibi 48 ila 800 sayfa arasındaki kitapların mücellit işlemleri sağlıklı şekilde yapılabilmektedir. Bu aralık dışında kitap başvuruları değerlendirilememektedir. Dergilerde ise tel dikiş seçeneği olduğundan asgari sayfa sınırı 36'dır.
  baskı, sınır, cilt, sayfa
 • KDD ürünün satış ve dağıtımını hangi kanallarla yapacak?
  KDD sisteminde kitapların üretim, lojistik, perakende satış operasyonları yayıncılar adına gerçekleşmektedir. Kitapyurdu.com'da gerçekleşen satışlardan yayınevi direkt hak ediş kazanacaktır. Kitapyurdu.com dışında satışlar için dağıtımcılara vermek üzere kitapyurdu.com'da yayınevi için açtığı hesaba özel iskonto tanımlanacak, burada özel iskonto ile aldığı kitapları diledeği adrese kargolatabilecektir. Kitapyurdu.com yayınevine fatura edecek, yayınevi de kargoyu ilettiği firmaya kendi faturasını kesecektir.
  dağıtım, web siteleri, sipariş, satın alma, satış
 • Yazar telifi ödemelerini yayınevi mi yapıyor?
  Yazar telifi yayınevi ile hak sahibinin aralarında yaptıkları sözleşmeden doğan bir yükümlülüktür. Sözleşmenin tarafı olarak yayınevinin sorumluluğundadır.
  telif, yazar, ödeme
 • Şirket ve marka ayrımı neden var?
  Yayıncılık sertifikası tüzel kişilikle alınsa da isbn/issn başvurusu marka bazlı yapılmaktadır. Sistemde ve sonrasındaki satış süreçlerinde karmaşa olmaması için sistemde süreli ve süresiz markaların ayrı ayrı eklenmesi gerekmektedir.
  marka, şirket, süreli, süresiz
 • Yazar kopyası gönderimini kim yapıyor?
  Yazar kopyası yayınevi ile hak sahibinin aralarında yaptıkları sözleşmeden doğan bir yükümlülüktür. Sözleşmenin tarafı olarak yayınevinin sorumluluğundadır.
  telif, hak ediş, kazanç, ödeme
 • Başvurulan eserin mizanpajı ve kapak tasarımı nasıl yapılmalı?
  Sisteme başvurusu yapılan eserlerin tasarımları geleneksel matbaaya gönderilir gibi yapılır. Kesim çizgileri ve 5 mm'lik taşma payı olması yeterlidir. Sisteme yüklenen pdf dosyaları baskıya hazır olmalıdır. Aksi halde red edilecek, revize istenecektir. İç baskı dosyası ve kapak baskı dosyası ayrı ayrı yüklenmelidir. Pdf dosyaları "baskı kalitesi" standardında, kesme işaretleri ve taşma payı içeren baskı dosyaları olmalıdır.
  Sisteme başvuru yapılırken baskı dosyalarının ebatlarına uygun ebat seçenekleri işaretlenmelidir.
  mizanpaj, tasarım
 • Yeni eser başvurusunda marka başvuruya yönlendiriliyorum. Neden?
  KDD sistemine tüzel kişiliğinizle (şirket) üye olursunuz. Ancak yayınlarınız bir marka ile yayınlanmaktadır. Şayet sistemde marka tanımlamadan eser başvurusu yapmak isterseniz sistem sizi önce marka eklemeniz için yönlendirecektir.
  marka, süreli, süresiz
 • Yayınevine bandrolsüz kitap teslimi oluyor mu?
  KDD sistemi POD (print on demand) şeklinde üretim yaptığı için fire öngörülerek satış öncesi fazla üretim yapılmaz. Sadece satışa konu olmuş yayınların üretimi yapılır. Bu yüzden geleneksel matbaada olduğu gibi yayınevine fire fazlası bandrolsüz kitap teslimi yapılmaz.
  fire, fazla, kitap
 • Kitapyurdu sisteme üye olan yayıncılar için promosyon uygulaması yapacak mı?
  KDD sisteminde yayın süreçlerini yöneten yayınevleri kitapyurdu.com'da piyasa koşullarının izin verdiği ölçüde kampanyalara dâhil edilecektir. Ancak bu konuda KDD yayıncılarının kendi istekleri, taleplerinin yanında kampanya şartlarına uygun olma ve dönemsel yoğunluk da etkilidir.
  reklam, promosyon, satış, kampanya
 • Dergi yayıncılığı için ne yapmam gerekir?
  KDD'ye tüzel kişiliğinizle kayıt olduktan sonra süreli marka ekleyerek dergi yayıncılığına başlayabilirsiniz.

  Dergi çıkarmak için gerekli yasal evraklara derginizin türüne göre basın savcılıklarından erişebilirsiniz. KDD yalnızca savcılıktan alınan Alındı Belgesi ve ISSN ajansından alınan ISSN numarasını istemektedir.
  dergi, süreli
 • POD nedir?
  POD (print on demand) sistemi, sipariş üzere yayınların basılı halini üreten bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yayınevi ve yazar, üretim maliyetlerini satış öncesi toplu olarak üstlenmek zorunda kalmaz. Kitap satış kanalından sipariş edildiğinde daha önceden hazırlanmış baskı dokümanları işleme alınır ve kitabın basılı formatı üretilir. Böylece stok ve sevkiyat problemleri de minimuma indirilmiş olur.
  print on demand, pod, sipariş, baskı
 • Dergilerimin kitapyurdu.com dışında satılmasını sağlayabilir miyim?
  Yayıncılar kendilerine özel tanımlanan iskonto ile kitapyurdu.com'dan aldıkları dergileri istedikleri adrese kargolatabilmektedir. Bu şekilde alınan dergiler de tıpkı kitaplar gibi dağıtım firmalarına yönlendirilebilir. Yayınların lojistik sorunu yaşamaksızın dağıtıma ulaştırması mümkündür. Ancak bu durumda yayıncı kitapyurdu.com'dan kendisine kesilen faturayı muhasebeleştirip dağıtım firmasına kendisi ayrıca fatura kesmelidir.
  dergi, dağıtım
 • Kitaplarımın kitapyurdu.com dışında satılmasını sağlayabilir miyim?
  Yayıncılar kendilerine özel tanımlanan iskonto ile kitapyurdu.com'dan aldıkları kitapları istedikleri adrese kargolatabilmektedir. Bu şekilde alınan kitaplar dağıtım firmalarına yönlendirilebilir. Yayınların lojistik sorunu yaşamaksızın kitapların dağıtıma ulaştırması mümkündür. Ancak bu durumda yayıncı kitapyurdu.com'dan kendisine kesilen faturayı muhasebeleştirip dağıtım firmasına kendisi ayrıca fatura kesmelidir.
  dağıtım, cari, iskonto
 • Sisteme nasıl bandrol yükleniyor?
  Yayınevinin sisteme yapmış olduğu eser başvurusu onaylandıktan sonra, sürecin devam etmesi ve eserin satışa çıkması için yayınevinin KDD'ye bandrol göndermesi gerekmektedir. Yayınevi bu işlemi gerçekleştirmek adına sadece belirttiği gün için kullanabileceği bandrol matbaa yazısını sistemden indirmelidir.
  Daha sonra YAYFED'den aldığı fiziki bandrolleri KDD ile irtibata geçerek teslim etmelidir.
 • Satışta olan eserlerin liste fiyatı nasıl güncellenebilir?
  KDD sisteminden satışa çıkmış olan eserlerinizin liste fiyatını güncellemek gibi bir talebiniz olursa, eserinizin ismini, eski ve yeni fiyatını belirterek oluşturduğunuz listeyi editor@kitapyurdu.com mail adresine ulaştırarak ilgili işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kitapyurdu.com'da değişen Liste Fiyatı KDD sisteminde de otomatik olarak güncellenecektir. Kitapyurd.com dışındaki tdarikçilerinize fiyat listenizi ayrıca iletmeniz gerekmektedir.
  fiyat, zam, liste